Stalowa Wola

Jedno z najmłodszych miast województwa podkarpackiego, położone w jego północnej części, ale zarazem drugie pod względem wielości w Podkarpackiem. Powstało ponad 60 lat temu wokół zakładów metalurgicznych, zbudowanych w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP), na gruntach wsi Pławno. Zabudowa typowa dla miast przemysłowych – osiedla jednakowych architektonicznie wielorodzinnych bloków mieszkaniowych.
 
Z zabytków warto zobaczyć drewniany kościół pw. św. Floriana z 1802 r., przeniesiony tutaj w 1943 r. ze wsi Stany. Miasto z roku na rok staje się ważnym ośrodkiem akademickim; ma w nim siedzibę filia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Politechniki Rzeszowskiej, a od 2001 r. Wyższa Szkoła Ekonomiczna.
 
Stalowa Wola należy do najważniejszych podkarpackich węzłów komunikacyjnych, z uwagi np. na bezpośrednie połączenia kolejowe z Przemyślem, Krakowem, Lublinem, Warszawą, Łodzią, Wrocławiem i miastami Śląska. Prężny rozwój gospodarczy gwarantuje Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Odbywają się tutaj polonijne mistrzostwa świata w piłce nożnej i międzynarodowe zloty balonowe oraz liczne imprezy kulturalne, także festiwal piosenki religijnej.
 
http://www.stalowawola.pl