layout-wrota-lipiec2014-tlo

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Nowe Horyzonty

nowe horyzontyWojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza w dniach 10-17 stycznia 2014 r. na Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée organizowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Kolejna edycja Tournée prezentuje filmy najciekawsze, wzbudzające największe emocje oraz nagradzane w pokazach konkursowych MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Siedem filmów ruszy w podróż po Polsce i trafi do 27 miast: nowe filmy Petera Greenawaya (Goltzius and the Pelican Company) i Bruno Dumonta (Camille Claudel 1915 z Juliette Binoche), laureat głównego konkursu Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków Alexeia Fedorchenki, nagrodzony przez jury FIPRESCI Nieznajomy nad jeziorem Alain Guiraudie, zwycięzca w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce Chore ptaki umierają łatwo Nicholas Fackler, niezwykły wizualnie Shirley - wizje rzeczywistości Gustava Deutcha oraz gościnnie z programu 4. American Film Festival - Kiedy umieram Jamesa Franco na podstawie prozy Williama Faulknera.

„Od początku istnienia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty przyświecał nam jeden cel. Chcieliśmy pokazywać kino, którego u nas nie było, które nie miało w Polsce swojego festiwalu: niebanalne, odważne, łamiące tabu, poszukujące wła¬snego języka, wymykające się klasyfikacjom gatunko¬wym, odbiegające od klasycznego wzoru narracyjnego. Chcieliśmy też, aby nasza publiczność mogła zapoznać się z najnowszymi tendencjami we współczesnym kinie. Nasi widzowie oglądają filmy prosto z Cannes, Wenecji, Berlina, Rotterdamu, Pusan, nakręcone przez reżyserów odkrywanych przez najważniejsze światowe festiwale. W programowych wyborach kierujemy się osobistymi gustami, to zawsze dodawało festiwalowi wyrazistości. Cieszymy się, że filmy 13. edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty dotrą do Państwa kin i domów. Tych, którzy do Wrocławia nie mogli przyjechać, zapraszamy na filmy, które zdaniem jurorów, nowohoryzontowej publiczności oraz festiwalowych selekcjonerów stały się wydarze-niami festiwalu, zostały nagrodzone, były szeroko komentowane lub cieszyły się wyjątkową popularnością. Tym razem siedem filmów rusza w podróż po Polsce w ramach projektu T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée. Wśród nich gościnnie, najbardziej nowohoryzontowy film 4. edycji American Film Festival we Wrocławiu – Kiedy umieram Jamesa Franco. Później będą systematycz¬nie wprowadzane na ekrany kin studyjnych, następnie zostaną wydane na płytach DVD. Każdy z nich jest inny, choć łączy je podobne spojrzenie na kino, rozumiane przede wszystkim jako sztuka. Każdy z nich jest filmem nowohoryzontowym’’ – pisze Roman Gutek, główny organizator.

PROGRAM PROJEKCJI

10 stycznia 2014 r. - piątek - 
godz. 18:00 - NIEZNAJOMY NAD JEZIOREM - 97 min. 
godz. 20:00 - NIEBIAŃSKIE ŻONY ŁĄKOWYCH MARYJCZYKÓW - 106 min. 

11 stycznia 2014 r. - sobota - 
godz. 18:00 - CHORE PTAKI UMIERAJĄ ŁATWO - 92 min. 
godz. 20:00 - GOLTZIUS AND THE PELICAN COMPANY - 128 min. 

12 stycznia 2014 r. - niedziela - 
godz. 18:00 - NIEZNAJOMY NAD JEZIOREM - 97 min. 
godz. 20:00 - GOLTZIUS AND THE PELICAN COMPANY - 128 min. 

13 stycznia 2014 r. - poniedziałek - 
godz. 19:00 - NIEBIAŃSKIE ŻONY ŁĄKOWYCH MARYJCZYKÓW - 106 min. 

14 stycznia 2014 r. - wtorek - 
godz. 18:00 - SHIRLEY - WIZJE RZECZYWISTOŚCI - 92 min. 
godz. 20:00 - KIEDY UMIERAM - 120 min. 

15 stycznia 2014 r. - środa - 
godz. 18:00 - CAMILLE CLAUDEL 1915 - 95 min. 
godz. 20:00 - CHORE PTAKI UMIERAJĄ ŁATWO - 92 min. 

16 stycznia 2014 r. - czwartek - 
godz. 18:00 - SHIRLEY - WIZJE RZECZYWISTOŚCI - 92 min. 
godz. 20:00 - GOLTZIUS AND THE PELICAN COMPANY - 128 min. 

17 stycznia 2014 r. - piątek - 
godz. 18:00 - CAMILLE CLAUDEL 1915 - 95 min. 
godz. 20:00 - KIEDY UMIERAM - 120 min.

Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków 
Celestial Wives of the Meadow Mari / Nebesnye zheny lugovykh mari - Rosja 2012, 106' 
reżyseria: Alexey Fedorchenko 
scenariusz: Denis Osokin 
zdjęcia: Shandor Berkeshi 
obsada: Yuliya Aug, Yana Esipovich, Yana Troyanova, Vasiliy Domrachev 
Grand Prix na 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Bohaterkami maryjskich opowieści są kobiety o imionach, rozpoczynających się na literę „O”. U Fedorchenki erotyka splata się z folklorem, rytuały i wierzenia przenikają postsowieckie blokowiska oraz wsie jak sprzed wieków. Film odsłania też mroczną stronę maryjskich wierzeń – konsekwencje igrania z duchami, klątwami i magią. Reżyser wystawia wymierającym mniejszościom Federacji Rosyjskiej filmowy pomnik – nie ze spiżu, lecz z zadziwienia, czułości i humoru. 
W „Niebiańskich żonach…” tętni życie, buzują emocje, uderza dowcip i lekkość. Kilkanaście nowelek z maryjskimi kobietami w rolach głównych to fantastyczna podróż w świat bogatej, kolorowej kultury [...]. Pasja, jaka bije z twórczości rosyjskiego reżysera, słusznie każe porównywać go z innym mistrzem – piewcą wschodniego folkloru, Siergiejem Paradżanowem. 
Katarzyna Wolanin, filmaster.pl 

Goltzius and the Pelican Company 
Wielka Brytania, Holandia, Francja, Chorwacja 2012, 128' 
reżyseria i scenariusz: Peter Greenaway 
zdjęcia: Reinier van Brummelen 
obsada: Ramsey Nasr, F. Murray Abraham, Alba Rohrwacher, Vincent Riotta 
Wyrafinowana wizualnie druga część trylogii Holenderscy mistrzowie autorstwa mistrza Greenawaya – buntownika i awangardzisty, eksperymentatora, ciągle przełamującego i wyznaczającego nowe definicje kina. Reżyser kolejny raz szuka nieoczywistych analogii między klasyczną sztuką malarską a postmodernistycznym językiem filmu. 
Nowy film Greenawaya jest fenomenalny! Zawiera się w nim wszystko to, czym reżyser zachwycał w swoich najlepszych latach – błyskotliwość kompozycji i dialogu, szarże wizualne, literacka i malarska erudycja oraz mocny język autorskiej wypowiedzi. 
Forum Nowe Horyzonty 

Nieznajomy nad jeziorem 
Stranger by the Lake / L'inconnudulac - Francja 2013, 97' 
reżyseria i scenariusz: Alain Guiraudie 
zdjęcia: Claire Mathon 
obsada: Pierre Deladonchamps, Christophe Paou, Patrick D'Assumçao, Jérôme Chappatte 
Nagroda Jury FIPRESCI na 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz Queer Palm i nagroda 
za reżyserię w sekcji Un Certain Regard podczas ostatniego festiwalu w Cannes. Młody mężczyzna o chłopięcej urodzie spędza lato na gejowskiej plaży. Zaprzyjaźnia się z siedzącym na uboczu, tajemniczym mężczyzną, jednak zakochuje się w charyzmatycznym przystojniaku w typie Toma Sellecka. Pewnego wieczora staje się świadkiem morderstwa… Nieznajomy nad jeziorem to tylko pozornie thriller erotyczny. Film co chwilę zmienia tonację, od komedii romantycznej przez horror po parodię. Nic i nikt nie jest tu tym, czym się zdaje. 
Balansując na cienkiej granicy między thrillerem a pastiszem, Guiraudie udowadnia, że dramat o erotycznym pożądaniu, nierozerwalnie splecionym z popędem śmierci, może być jednocześnie znakomitym kinem gatunków. Eros idzie tutaj pod rękę z Tanatosem, napięcie stopniowo rośnie, a za rogiem wciąż czai się śmiech. 
Błażej Hrapkowicz, juror MFF T-Mobile Nowe Horyzonty 

Shirley – wizje rzeczywistości 
Shirley – Visions of Reality - Austria 2013, 92' 
reżyseria i scenariusz: Gustav Deutsch 
zdjęcia: Jerzy Palacz 
obsada: Stephanie Cumming, Christoph Bach, Florentin Groll, Elfriede Irral 
Deutsch ożywia na ekranie obrazy legendarnego amerykańskiego artysty Edwarda Hoppera. Malarz nowoczesności portretował od lat 30. do 60. życie w wielkim mieście: spotkania w półmroku stacji benzynowych, oświetlone sztucznym światłem biurowe romanse, samotność hotelowych pokoi. Deutsch zaczyna swoje „wizje rzeczywistości” tam, gdzie kończy się narracja malarza. Film wychodzi od kilkunastu najbardziej znanych obrazów, które zostają zanimowane i tworzą spekulację na temat życia w Hopperowskiej Ameryce. Deutsch tworzy bohaterkę zbiorową, amerykańską „everygirl”, aktorkę offowego teatru, kobietę walczącą o równouprawnienie, zderzającą się z Wielkim Kryzysem, nie akceptującą sztywnych norm obyczajowych ery maccartyzmu. 
Niezwykła, hipnotyczna „podróż” po 13 obrazach Edwarda Hoppera, które reżyser nie tylko ożywia, ale traktuje jak pretekst do opowieści o XX-wiecznej historii Ameryki i kobiecie, która wybija się na niezależność. 
Paweł Felis, „Gazeta Wyborcza” 

Camille Claudel 1915 
Francja 2013, 95' - reżyseria i scenariusz: Bruno Dumont 
zdjęcia: Guillaume Deffontaines 
obsada: Juliette Binoche, Jean-Luc Vincent, Robert Leroy, Emmanuel Kauffman 
Wysłana przez rodzinę do ośrodka dla obłąkanych na południu Francji, rzeźbiarka Camille Claudel (fenomenalna Juliette Binoche) czeka na odwiedziny swojego brata, Paula. Miota się między paranoją a apatią, na zmianę wściekła jak zranione zwierzę i uduchowiona jak Joanna d'Arc. Jeden z najważniejszych współczesnych francuskich reżyserów Bruno Dumont pokazuje, jak wokół bohaterki wznoszą się kolejne mury. Zimne ściany szpitala i szorstkie dłonie pilnujących ją ludzi. Wykrzywiająca jej zmysły nadwrażliwość. Wreszcie – obojętność brata Camille, którego od spraw doczesnych odrywa megalomania podsycana przez religijną obsesję. 
Jest w filmach Dumonta paradoksalny rys: z jednej strony pokazują pułapkę religii i nędzę człowieka, a zarazem wydają się przeniknięte czysto chrześcijańskim współczuciem. „Camille Claudel 1915” ma najlepsze cechy jego kina. Jest arcydziełem. 
Tadeusz Sobolewski, „Gazeta Wyborcza” 

Chore ptaki umierają łatwo 
Sick Birds Die Easy - Gabon, USA 2012, 92' 
reżyseria i scenariusz: Nicholas Fackler 
zdjęcia: Dana Altman, Sean Kirby, Aaron Gum, Nik Fackler, Sam Martin, Ross Brockley 
obsada: Nicholas Fackler, Ross Brockley, Dana Altman, David Matysiak 
Laureat Międzynarodowego Konkursu Filmy o Sztuce na 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Grupa artystów wyrusza do Gabonu, by odnaleźć tam biblijny Eden i skosztować ibogi – mitycznej rośliny, zawierającej jedną z najsilniejszych substancji psychotropowych, która nie tylko wywołuje niezwykłe wizje, posiada też moc uwalniania z wszelkich uzależnień. Członkowie wyprawy w gabońskiej dżungli, podczas tubylczego rytuału, zamierzają odnaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania i uwolnić się od nałogów. 
Portret grupy Amerykanów, poszukujących narkotykowego panaceum na terenie Gabonu, staje się pretekstem do opowieści o naiwnych wyobrażeniach, kolonizatorskich zapędach i rozczarowaniach związanych z konfrontacją z inną kulturą, wobec której odruchowo przyjmujemy imperialistyczną pozycję. 
Agnieszka Jakimiak, dwutygodnik.com 

Kiedy umieram 
As I Lay Dying - USA 2013, 120' 
reżyseria: James Franco 
scenariusz: James Franco na podstawie powieści Williama Faulknera 
zdjęcia: Christina Voros 
obsada: James Franco, Danny McBride, Ahna O'Reilly, Logan Marshall-Green 
Osadzona w realiach Południa lat 30. historia rodziny, która za wszelką cenę stara się sprostać życzeniu matki, by pochować ją w pobliskim mieście. James Franco pozostaje wierny prozie Williama Faulknera. Przedstawia wydarzenia z punktu widzenia kolejnych postaci, na podzielonym ekranie, językiem oddającym lokalną gwarę. Znakomite zdjęcia Christiny Voros tworzą brutalny portret dawnej amerykańskiej prowincji. Bohaterowie – prości ludzie – ze ślepym uporem dążą do celu, broniąc swych nieraz absurdalnych racji oraz swojej rodziny. Historia aktualna do dziś i nie tylko w Ameryce. 
Szukając filmowego klucza do stylu Faulknera, jego narracji z wielu punktów widzenia, Franco stworzył formalnie odważny, pulsujący awangardowym rytmem film. [...] formalny eksperyment nie przesłania emocji, wszystkich bebechów, które obecne są w prozie Faulknera. Duża w tym zasługa wspaniale obsadzonych, koncertowo grających aktorów. 
Jakub Majmurek, „Krytyka Polityczna”

Więcej informacji o filmach i szczegółowy program pokazów w WDK jest dostępny na stronie:http://www.wdk.podkarpackie.pl Bilety wstępu po 10 zł - na każdy z prezentowanych filmów -będą dostępne przed projekcjami w kasie WDK.

 

 

7.12 banerek 728x90NOWY

 

 

rzeszow airport 460

 

 

muzeum kresy baner NEREUS LOGObleu fond blanc