Kameralistyka w podkarpackich dworach

Dzikowiecx160

Podkarpackie Recitale Kameralne to cykl koncertów kameralnych oraz warsztatów, które odbędą się od 7 do 26 września w najcenniejszych miejscach dziedzictwa kulturowego. Celem projektu jest popularyzacja kameralistyki, poszerzenie znajomości muzyki polskiej, wsparcie młodych artystów, a także promocja podkarpackich pereł dziedzictwa –Dworku Hupki w Niwiskach oraz Dworku Błotnickich w Dzikowcu.

Zaproponowany program w wykonaniu znakomitych artystów, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Muzyków Kameralistów, związany jest z polską tradycją dworów szlacheckich. Kompozycje wybitnych kompozytorów, tworzone i wykonywane w zaciszu siedzib ziemiańskich, przypominają o pięknej tradycji koncertów salonowych.
Ideą projektu jest bliskość muzyki, zerwanie z jej hermetycznością. Zarówno ze względu na liczbę wykonawców, wykonywaną muzykę, jak i miejsce koncertów, będą one znacznie bardziej przystępne dla publiczności. Muzyka kameralna ma bowiem charakter bardziej bezpośredni, wywodzi się z muzykowania domowego i salonowego. Do tych właśnie źródeł nawiązuje projekt. Nie mają to być po prostu koncerty czy sztampowe wydarzenia. Założeniem jest, by repertuar był jednocześnie ambitny i atrakcyjny, pozwalał na wielopokoleniowe uczestnictwo, by prezentowali go najlepsi wykonawcy. Celem jest przywrócenie ducha spotkań salonowych, niemalże domowych, z atmosferą intelektualnego pobudzenia. Miejsca wydarzeń stwarzają idealne warunki do wysłuchania koncertów bez zbędnego rozmachu, w warunkach umożliwiających skrócenie dystansu, a jednocześnie w pięknym otoczeniu przyrody.
Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Szczegółowy program

Dworek Hupki w Niwiskach
Miejsce: Szkoła Muzyczna I stopnia, Niwiska 487, 36-147 Niwiska

7 września 2020, godz. 18.00
Wykonawcy:
Piotr Lato – klarnet, Maciej Zimka - akordeon
Program:
B. Marcello – Sonata F-dur nr 3, J.S. Bach – Sonata Es-dur BWV 1031, M. Ravel – Pawana, M. Zimka – Out of the Circle, F. Chopin – Pieśni polskie

8 września 2020, godz. 18.00
Wykonawcy:
Piotr Lato – klarnet, Damian Lipień – fagot , Maksymilian Lipień – obój
Program:
W. A. Mozart – Divertimento B-dur, W. Żeleński – Preludia trzygłosowe (wybór), J. S. Bach – Inwencje Trzyglosowe

Dworek Hupki w Niwiskach
Miejsce: Szkoła Muzyczna I stopnia, Niwiska 487, 36-147 Niwiska

Niwiska 11

 

15 września 2020, godz. 17.00
Wykonawcy:
Mateusz Kasprzak-Łabudziński – skrzypce, Piotr Lato – klarnet, Monika Gardoń-Preinl – fortepian
Program:
G. Bottesini – Gran Duo Concertante na klarnet, skrzypce i fortepian, K. Szymanowski – Nokturn i Tarantella op.28, K. Szymanowski – Pieśni na klarnet z fortepianem

26 września 2020, godz. 15.00
Wykonawcy i prowadzący:
Marta Mołodyńska-Wheeler
Program:
Zobaczyć muzykę – recital fortepianowy połączony z wykładem poświęconym synestezji oraz prezentacją autorskiej metody wizualizacji muzyki. Prowadząca i wykonawczyni, dr Marta Mołodyńska-Wheeler, sama jest synestetyczką, przygotowała na Akademii Muzycznej w Krakowie doktorat poświęcony zjawisku, była również gwiazdą programu telewizji Polsat „Beautiful Brain”.

Dworek Błotnickich w Dzikowcu
Miejsce: Samorządowe Centrum Kultury w Dzikowcu, ul. Dworska 64, 36-122 Dzikowiec

Dzikowiec

 

19 września 2020, godz. 15.00 warsztaty, godz. 16.00 – wspólny koncert
Wykonawcy i prowadzący:
Zarębski Piano Duo, Małgorzata Buczniewska
Program:
Na 4 dziecięce ręce – duety fortepianowe dla dzieci. Koncert Zarębski Piano Duo (Piotr Różański/Grzegorz Mania), w ramach którego wykonane zostaną popularne duety fortepianowe. Przed koncertem warsztaty budowy instrumentów, które następnie wykorzystane będą podczas koncertu do stworzenia ilustracji muzycznej. Warsztaty poprowadzi Małgorzata Buczniewska, która „zadyryguje” również „domową orkiestrą”.

Prosimy o przyniesienie materiałów, z których będziemy budowali instrumenty (plastikowe butelki, rolki po np. ręcznikach papierowych, kapsle, tuby, rury i rurki, czyste opakowania po np. jogurtach, sznurki, gumki, materiały wypełniające: ryż, fasola itp.

20 września 2020, godz. 16.00
Wykonawcy:
Grzegorz Mania – fortepian, Hanna Hipp – śpiew
Program:
Recital pieśni polskich i arii – znane i nieznane utwory S. Moniuszki, W. Żeleńskiego i M. Karłowicza.

Niwiska 21

Organizator: Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów. Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje 2020”. Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego. Partnerzy: Szkoła Muzyczna I stopnia w Niwiskach, Samorządowe Centrum Kultury w Dzikowcu. Patronat medialny: Podkarpacki Informator Kulturalny, Wojewódzki Dom Kultury, Gazeta Codzienna Nowiny oraz portal nowiny24.